Několik tipů pro pevné spojování dřevěných hranolů a desek

Abychom mohli ze dřeva vyrobit cokoli od maličké dekorace až po velké zahradní stavby či dokonce sruby, potřebujeme jednotlivé desky, hranoly nebo kulatiny nějakým způsobem spojit. V tomto článku se podíváme na nejčastější způsoby spojování dřeva při stavbě nábytku, ale také altánů, chat a dalších dřevěných prvků. Jednotlivé typy spojování se mohou spolu i různě kombinovat.

Spojování dřeva šrouby

Mezi nejjednodušší, opticky nepříliš rušivý a zároveň pevný způsob spojování různých kusů dřeva je jeho spojování pomocí šroubů. Hranoly a desky můžete spojit buď dřevošroubky (v některých případech i bez předvrtaných děr) buď se zapuštěnými nebo s přiznanými hlavičkami, nebo pomocí šroubů s maticí (pro které je třeba do obou kusů dřeva předvrtat díru v plném průměru). Tímto způsobem lze k desce nebo hranolu připevnit mimo jiné kus dřeva i různá kování, ocelové patky, L-ka a podobně.

Spojování lepením

Pomocí lepení se vyrábějí například i BSH hranoly , o kterých jsme nedávno psali článek i na našem blogu. Lepení dřeva pro potřeby výroby většího hranolu je komplikovaný proces, který byste v domácích podmínkách jen stěží simulovali. Dřevo však můžete lepit u různých malých zahradních prvků, dekorací, ale i při opravě dřevěného nábytku jako podpůrný druh pojiva, který asistuje například zmiňovaným šroubům a zvyšuje pevnost konkrétní části nábytku.

Spojování dřeva zářezy

Viděli jste, jak jsou vyrobeny spoje například u KVH hranolů ? Přesně takovýmto způsobem lze nejen napojovat hranoly a získat tak stavební materiál s větší délkou, ale také vytvářet celé stavební konstrukce, rohy (L-ká) a podobně. Například v tomto videu naleznete několik zajímavých způsobů, jak spojit dva hranoly i pomocí zmíněných zářezů.

Překládání dřeva

Překládání dřeva s vytvořenými malými zářezy (ne však tak sofistikovanými jako v předchozím bodě) se hojně využívá při stavbě srubů. Opracovaná kulatina se na sebe jen ukládá bez nutnosti použití byť jen jediného šroubu či jiného spojovacího materiálu. Na východním Slovensku byly tak v minulosti postaveny i dřevěné kostely (tehdejší zákon jim neumožňoval použít spojovací materiál). 

Tipy pro poškozené spoje

Existuje obrovské množství tipů, které vám pomohou zpevnit oslabené spoje – vzpomeneme si alespoň pár nejjednodušších: 

Pokud se vám například šroub v dírce protáčí, jednoduše do něj strčte několik zápalek (ideálně zbavených hlavičky) a zakápněte trochou jakéhokoli lepidla. Šroub se bude mít opět do čeho zakousnout. 

Pomocí malého plíšku snadno opravíte například zlomenou dvoumetrovou desku, která spojuje přední a zadní nohy postele. Pokud plech přišroubujete navíc z té vnitřní strany, celou desku dokonale zpevníte a z pohledové strany nebude nic vidět.

Množství problémů dokážou vyřešit i klasické hmoždinky. Nevadí, že v dírce původně stačil dřevošroub, dřevo lety pracuje a jak časem usychá, praskliny, póry a další dutá místa se zvětšují, čímž povoluje i pevnost spojovacího materiálu. Zvětšené díry pro šrouby ve dřevě snadno zpevníte právě hmoždinkami.

Máte-li dřevěné spoje, které drží pohromadě klasické dřevěné válečky, i ty mohou časem získat vůli a vypadávat. Tady je nejjednodušším způsobem použití obyčejného lepidla, které jednoduše nalijete do dírek a opět do nich napevno zatlačíte dřevěné válečky.