Jak vybrat a ošetřovat dřevěný obklad na chatu či dům

Dřevěný obklad je nadčasovým designovým, ale také funkčním doplňkem každého jednoho interiéru). Snad neexistuje architektonický styl, do kterého by se nedal zakomponovat příjemný dřevěný obklad. Jak jej však vybrat do různých typů interiéru, jak o něj pečovat a co všechno je třeba připravit před samotnou montáží?

Dřevěný obklad na chatu

Pokud máte malou zahradní chatku někde v zahrádkářské osadě, ale také pěknou (klidně zděnou) chatu někde uprostřed přírody, na tyto stavby se nejvíce hodí  srubový obklad , a to do interiéru, ale i exteriéru. Montáž srubového obkladu je navlas stejná, jako i montáž klasického tatranského profilu. Právě u zděných chat si lidé nejčastěji volí srubový obklad, který funguje i jako izolační vrstva, ale v první řadě vytvoří z chaty útulnější místo.

Dřevěný obklad na dům

U rodinných domů, ať už novostavbách nebo rekonstrukci, si lidé nejčastěji vybírají  klasický tatranský profil . Montáž perodrážkového obkladu lze po předchozích zkušenostech zvládnout i svépomocí.  Naše společnost však nabízí odbornou montáž na jakýkoli podklad či fasádu. Právě správná montáž je důležitá například pro zabránění zatékání vody za obklad či jeho zkřivení a praskání při nesprávném ukládání desek. Pro více informací  nás neváhejte kontaktovat.

Jaký dřevěný obklad vybrat a kam jej umístit

Ve světě rodinných domů v exteriéru v posledních letech dominují barvy jako bílá, šedá, antracitová či černá.  Právě tyto barvy je vhodné oživit dřevěnými prvky. Několik ploch dřevěného obkladu na fasádě (například mezi okny nebo pod okny) vytvoří z chladné budovy útulný příbytek. Nejoblíbenější barvou je klasický ořech. V interiéru se stále více objevuje i zmiňovaný srubový obklad, a to například na stěně za televizí v obýváku. Pokud je interiér futuristický, obklad lze natřít například bílou barvou.

Jak ošetřovat dřevěný obklad

Dřevěný obklad v interiéru nepotřebuje ošetření i celá desetiletí. Lidé se však po nějaké době rozhodnou pro změnu barvy, a právě tehdy je čas vybrat si například  kvalitní olej na dřevo , který dřevo nejen nabarví, ale také ošetří. V exteriéru byste péči neměli podcenit. Dřevo je stále vystaveno UV záření, vodě, mrazu a změnám teploty.  I při použití nejkvalitnějšího oleje či lazury se doporučuje dřevo ošetřovat alespoň každé dva roky.

Dřevěný obklad a životnost

Množství lidí stále vnímá dřevo jako materiál s krátkou životností, což je samozřejmě omyl. Mnohé dřevěné stavby ve světě mají i několik stovek let a stále stojí. Dřevěný obklad v interiéru pravděpodobně přežije i vaše vnoučata. V exteriéru je životnost obkladu i při mizerné péči a vystavení povětrnostním vlivům opravdu vysoká, avšak s poklesem estetické kvality. Při pravidelném ošetřování a správné odborné montáži však obklad vydrží celé desítky let jako krásný prvek na fasádě domu či chaty.