Impregnace dřeva – je vůbec potřebná?

Pod pojmem impregnace dřeva si lidé často mylně představí jakýkoli nátěr. Není tomu tak. Pokud dřevo potíráte například jen lakem, sice ho zakonzervujete, ale lak pravděpodobně nepronikne hlouběji, než jeden milimetr do materiálu. V dnešním krátkém článku si řekneme, k čemu impregnace slouží, jaké chemikálie se na ni používají a kdy se impregnace vyžaduje.

Impregnace dřeva

Impregnací nazýváme ošetření dřeva, ve většině případů řidší chemikálií, která se vsakuje hluboko do dřeva. Je vám asi jasné,  že je-li dřevo mokré, nedokáže do sebe již impregnaci nasát.  Dřevo, které se chystáme impregnovat, by mělo být dostatečně suché. Existují různé formy impregnace dřeva – například na ochranu před dřevokaznými houbami, hmyzem, ale také vlhkostí.

Čím se impregnuje dřevo

Dřevo se nejčastěji impregnuje speciálními impregnačními nátěry, které obsahují biocidy (fungicidy a insekticidy). V případě, že již bylo dřevo napadeno škůdcem, může včasná impregnace zabránit domu, aby dřevo definitivně zničil.  Impregnaci doporučujeme provádět vždy jen v exteriéru, neboť látky obsažené v těchto chemikáliích jsou po vdechnutí škodlivé i pro lidský organismus. Rovněž nechcete, aby se je nadýchaly i vaše děti nebo domácí mazlíčci. 

Které dřevo je třeba impregnovat

Impregnovat nějakým ochranným nátěrem, který zajistí jeho vyšší životnost, se doporučuje každé jedno dřevo. Nicméně, mimořádně důležité je impregnovat dřevo, které může přijít do styku s vlhkostí a škůdci , a tedy všechny desky a hranoly určené pro exteriérové ​​stavby, jako jsou  dřevěné ploty , altány,  zahradní chatky , ale i exteriérový  tatranský profil . Někteří mistři mezi impregnaci zařazují i ​​nátěr olejem, protože ten se také vpije d dřeva, nevytváří na povrchu vrstvu laku, ale chrání dřevo před škůdci, vodou i UV zářením.

Jak často se impregnuje dřevo

Dřevo se v principu impregnuje jen jednou, vždy před jeho prvním použitím. Jak jsme již zmiňovali,  dřevo musí být suché, aby se impregnace mohla řádně vpít do celé jeho struktury.  Impregnačního nátěru použijeme velké množství – nanášíme velkou vrstvu, aby se dokázala vpít i úplně do středu nějakých tlustých hranolů. V případě, že dřevo po například 10 letech chcete zrenovovat nebo použít ke stavbě něčeho jiného, ​​doporučuje se zbrousit povrchový lak a znovu jej naimpregnovat. Pro informaci – existuje také alternativa k impregnaci dřeva – takzvaná sterilizace dřeva. 

Čím natřít impregnované dřevo

Dřevo, které je naimpregnováno a připraveno ke stavbě je vhodné ošetřit dalším nátěrem, který vytvoří ochrannou vrstvu.  My doporučujeme natřít dřevo kvalitními barvami, ale můžete použít i lazury, laky či gelové přípravky s UV ochranou a ochranou proti vlhkosti od jiných výrobců.