Dům ze dřeva – co stojí za to vědět

Dřevěné domy jsou v představách mnoha z nás spojovány se sezónním potěšením, konstrukcí, která nestačí k přežití mnoha let užívání a stavbou vyhrazenou pouze pro specifické klimatické prostředí. Abychom rozptýlili veškeré pochybnosti, níže vám předkládáme krátký popis dřevěných domů a hrstku tipů na jejich stavbu a údržbu.

Celoroční dřevěné domy

V současné době je na trhu široký výběr designů dřevěných domů, které jsou vhodné pro použití po celý rok. Materiál, kterým je dřevo, lze skutečně spojovat s lehkostí a proces jeho konstrukce se segmentovými strukturami. Takto vnímaný dům se jeví jako nedostatečně odolný vůči atmosférickým jevům a škodám souvisejícím s jeho provozem. Nic víc špatného! V současné době jsou dřevěné konstrukce dostatečně pevné a odolné, aby odpovídaly výkonu zděných nebo betonových budov. Jejich výhodou je ekologický charakter, energetická náročnost a také relativně rychlý a levný způsob montáže a údržby.

Ekonomická a ergonomická obytná budova

Dřevěné domy lze stavět jak modulově, tj. sestavením hotových konstrukčních prvků, tak na základě rámové konstrukce. Alternativou k oběma těmto metodám je tvorba dřevěných srubů, spojených se stylovými horskými chatami. Bez ohledu na výběr typu dřevěného domu můžeme počítat s jeho hospodárností a ergonomií. Náklady na výstavbu, které zahrnují na použitých materiálech a času vynaloženém na realizaci investice, jsou v tomto případě omezeny na minimum. Dřevostavby jsou navíc extrémně levné na provoz, protože nevyžadují velké výdaje na vytápění a udržování tepla uvnitř objektu. Případné náklady způsobené mechanickým poškozením nebo opotřebením materiálu jsou malé a případné poškození lze rychle opravit.

Péče o dřevěný dům

Aby nám dřevěný dům sloužil dlouhá léta, musíme se o něj správně starat. Dřevo, přestože má schopnost samoregulovat úroveň vlhkosti, musí být správně udržováno, aby dokázalo překonat působení škodlivých faktorů. Mezi prvky, které ohrožují životnost dřeva, patří především povětrnostní vlivy, UV záření a mechanické poškození. Pro snížení jejich účinku můžeme povrch dřeva impregnovat vhodnými laky, vosky nebo tmely. Takto chráněné dřevo si poradí nejen s náročnými podmínkami, ale bude správně fungovat jako součást systému výměny tepla a cirkulace vzduchu v domě.

Kde můžete postavit dřevěný dům

Mobilita a snadný přístup k surovině umožňují stavět dřevěné domy v každém koutě naší země. Vhodnou volbou druhu dřeva a jeho ochrany je možné tuto konstrukci postavit i v extrémně klimaticky nepříznivých podmínkách. V případě dřevěných domů založených na modulární konstrukci bude nejlepší volbou pro stavbu dobře propojené místo. V tomto případě je prvořadý stav komunikací a možnost bezpečné přepravy částí stavby. V kontextu některých návrhů dřevěných domů musíme vzít v úvahu i styl a technická řešení, která jsou v nich použita. Plány územního rozvoje mnoha obcí jasně definují, jak by měly domy postavené v daném městě vypadat, a proto by jim měl být i návrh takového domu přizpůsoben. Týká se to zejména specifických dřevostaveb, jako jsou kupř. srubové domy.